En bra gratis blogg
Lista bloggar Om Bloggis
Skapa konto Logga in

Älskade Kaos... - all of this filthy empathy for the way that we're feeling -

rapport på kvällskvisten.

Det är kväll och jag ska snart sova. Det har varit en intensiv dag med lätt feber, snuva, föreläsningar och en mycket olycklig Leonid.

Leo hävdar att det svenska vaccinationsprogrammet är en ond komplott mot honom, och när jag imorse upptäckte att han fått 39 graders feber blev jag nästan beredd att hålla med honom. Så idag har han avnjutit stolpiller, blivit omkringburen, vaggad, tröstad och ompysslad. Trots att han varit tröttare än tröttast har han nästan inte lyckats sova alls, utan vaknat efter en liten stund. Nu har han äntligen somnat och vi hoppas att han vaknar lite gladare imorgon.

Imorgon är en ledig dag. Sådana dagar älskar vi. Ska ägna den åt att besöka sjukhuset för medicinkontroll på nya medicinen, kanske få besök av mamma och Reine och sedan ha en lugn kväll med Nina och Leonid medan Emil och William åker till Stockholm på releasefest för Nordmans (!) nya skiva. Lördagen tillbringas lika slappt. Känns välbehövligt, med tanke på att jag ska skriva ihop ett patientfall. Dock ska jag ägna mig åt underligheter på kvällen. Underligheter i form av bowling och drinkar. Jag kan verkligen inte bowla. Sist jag bowlade skrattade alla. Hm. Denna kväll blir med nästan samma gäng som förra gången. Jag förbereder mig på hån. Hade det inte varit för att jag verkligen vill träffa Elin och Ryan hade jag nog tvekat inför att utsätta mig för någonting sådant igen.

Jag lyssnar vidare på berättelser från Centralamerika, försvinner bort i overkligheten, läser deckare från 1800-talets slut och studerar böcker om hur man vårdar patienter som blivit uppsprättade av en ivrig kirurg. Jag saknar de utflugna marsvinen emellanåt men är lycklig över hur tyst det är när jag går upp tidigt på morgonen.

Dagen börjar ta ut sin rätt och jag förbereder mig för sängen. Plockar fram mp3-spelaren för att kunna lyssna på berättelser tills jag somnar, borstar tänder, smörjer in min röda, välsnutna näsa och ber Emil massera min olycklig rygg.

God natt, världen.

Skrivet av älskadekaos, 2010-01-21 20:18

Kommentera:

Signatur:
Skriv här: