En bra gratis blogg
Lista bloggar Om Bloggis
Skapa konto Logga in

Linntussens bloggis

Stolt och duktig?

Ibland kommer tankar upp hos mig, kanske är dom dumma.
Men jag måste på något sätt prestera, känner att jag måste vara riktigt bra på något, och göra något bra, för att mina nära ska kunna vara stolta över mig.
Men vet att det egentligen handlar om mig själv, att jag inte kan vara stolt över det jag gör, och tycka att jag är bra på nånting.

Ibland vill man vara så mycket mer än vad man är. Jag får höra att jag är en skitbra kompis, är omtänksam och allt det där. Visst, det är tokbra egenskaper. Men jag vill bara vara mer, jag vill vara duktig på något, vara någon speciell, någon som kan just DET sådär jättebra. Jag är liksom inte nöjd med att bara vara en jättebra vän. Visst kommer man långt på det.
Men nej, jag är fan inte nöjd. Jag är ingen som mina nära kan berätta för sina respektive om något bra jag gjort, om något jag presterat.
Jag kan liksom tänka att jag inte är tillräckligt bra för andra.

Men innerst inne vet jag ju att det handlar om mig själv. Att jag inte kan stå för det jag faktiskt (säkert iaf) kan. Att jag måste lära mig att tycka att det jag gör är bra. När nån berättar om saker dom är bra på, att jag då inte ska känna mig kass, utan tänka att dom är skitduktiga, men att det faktiskt finns saker jag är bra på.
Jag vill kunna säga och berätta för folk vad jag är bra på, och tro på det själv. Vilken känsla att kunna prestera något, och vara STOLT över sig själv.

Vilken känsla, att kunna tänka "Fy fan vad jag är bra"....

men om man sen skulle berätta vad man kan och är bra på, ja, då skulle ju folk tycka man är ego, eller att man skryter.
För kom på några saker jag är bra på.. det är ju ändå inte så många som läser bloggen..
så ja.. here it is:

*Omtänksam
*Bra kompis
*Bra lyssnare
*Bra på att flörta;) haha
*Bra på psykologi
*Ärlig
*Tar initiativ

Nej, sen kommer ja fan inte på någe mer.. nu var vi där igen.. jag vill vara bra på något PRAKTISKT! pfft...

Skrivet av Linntussen, 2007-07-15 23:51

noterar att jag läst =)

Skrivet av reflex, 2007-07-16 20:37

då får du läsa en gång till...för jag skrivit till lite ;D
Jag önskar liiite att jag hade som du...jävla Fredrik =(

Skrivet av reflex, 2007-07-17 00:06

Du e väl bra på att rida också hallååååååååå=)

Skrivet av Lindah, 2007-07-17 08:43

2 månader kvar tills min älskoo kommer hem :D

Skrivet av Jennylito, 2007-08-08 14:59

du behöver inte påpeka att du inte orkar läsa det jag skriver....skit bara it! Ingen som tvingar dig

Skrivet av reflex, 2007-08-08 20:22

Kommentera:

Signatur:
Skriv här:
Vad heter Pippis författare i förnamn (stor första bokstav)?