Som det är
Sol och värme ...un derbart att jobba ;- )
När det är sol och värme borde man bara vara vid havet....! Det var vi igår, underbart...
Jag var sjuk förra veckan så det hade inte blivit något badat ännu.
Crazy försöker bada så det finns tillfälle :-).
Vi var med på utställning i Borås i lördags och där var det varmt vill jag lova, men det fläktade ändå lite så att man överlevde.
Det var härligt att se 4 st Blue merle Aussies dundra ner i ån efter finalen. Crazy är en riktigt bra simmare och hon tog alla pinnar som P-A kastade till Miffo.... duktigt va... :-)
Det var lite svårt för henne att skälla och leka polis när de simmade runt, men hon försökte...
Jag hade som tur är min hjälpsamma dotter med som höll koll på Crazy, men gärna bytte ut henne mot andra hundar när vi skulle gå runt. Miffo och Dreamer drar inte lika mycket som Crazy.
Sofia tyckte att Skrot är jättesöt, hon vill ha en valp som ser ut som honom senare fast det ska vara en tik ;-).
Idag var det jääääättevarmt på jobbet. Så går det när man har fönster överallt.
Jag fick låna en liten fläkt som tur var så att jag inte smälte ihop i en hög :-//
Hade värsta turen när jag kom hem och fick middag av mamma och pappa, jag var jättehungrig.
Sedan blev det promenad med hundarna upp till hästarna och tillbaka genom skogen. Varmt och klibbigt förståss!!
Åkte med Marinas man och Crazy till Albin sand för att bada. Jag hade tänkt att det skulle vara jättebra för Crazy när det är så långgrunt men problemet var att vi fick gå så långt ut för att kunna doppa oss och Crazy simmade efter (hur långt kan de simma egentligen), så efter att ha doppat mig gick jag upp mot stranden för hennes skull, men då var det ju jättej0bbigt att Christian var längre ut. Typisk vallhund kanske.... :-). Hon skällde på honom så att han skulle komma upp.
Vi fick i alla fall svalkat av oss och Crazy fick simmat jättemycket, måste vara bra träning...
Nu är det ännu en natt i min supervarma lägenhet.....
Skrivet av Somdetär, 2009-06-29 22:31





Klart det är bra träning, då slipper du att cykla på racervägen!
Tack för i Lördags! Nu har vi lagt in överväxeln på träningen, vill du träna platsliggning etc så kom gärna upp, typ vid 21 tiden när det finns skugga hemma!
Kram Tinat
Skrivet av Tina, 2009-06-30 08:25