
VeronicaVirkar & VeronicaDesign
Virkad väska!
http://www.flickr.com/groups/crochetbags/
Se alla fina väskor på länken ovan eller klicka direkt på länken som finns till höger under mina länkar och sen längst ner bland länkarna.;D
Den här tjejen är ju oxå bara så fantasifull. Hur hinner hon virka så många väskor??:
http://www.flickr.com/photos/zagarina_57/page4/
(Första bilden är inlagd senare och en väska jag gjort under påskhelgen, ligger fler jag gjort sist i bildraden)
Kunde bara inte låta bi att virka väskan färdig igår.....Jag har inte rätt axelrem bara och har skickat bud efter rep som på sista bilden. Satte bara en svart rem så länge för att se hur det blev.
Blommorna är avtagbara och kan flyttas runt med säkerhetsnålar. Ska göra några till. Tror att den blir söt till sommaren som vardagsväska el vad tror ni?
Tycker att jag gjorde kanalerna lite för stora i sidorna och ska göra dom smalare till nästa väska....för det blir en till.......Hehehehehe! Kanalerna på sidorna kommer fömodligen mer till sin rätt och synas mer i en kraftigare rem som fyller ut . Visar bild på det senare....
(Sista bilden är en barnväska jag virkat till en 5 åring och tillagd senare)
(senare inlägg) Har virkat en militärgrön väska oxå , bild nr 2,men har inte fått tag i rätt remmar ännu. Ska virka massor av blad o blommor att sätta på båda. Visar bild längre fram i vår när dom är klara.
Väskan är virkad i fm utan mönster utan jag bara virkade på "känn"
Ha en fin dag och titta även på inspirationsbilderna jag lånat från nätet från denna sidan:
http://www.flickr.com/groups/crochetbags/
http://www.flickr.com/photos/magiadimaglia/4308782119/in/set-72157601285481097/
Helt otroligt vad hon kan virka! ;D. Se oxå den fina barnvagnskassen att hänga på barnvagnen. Har tyvärr inget mönster på den. Hittade bilden på nätet. Kanske nån som har?
Dropsdesign har oxå massor av fina väskor. Även denna länk till en Amerikans crochet sida. Kostar inget att bli meddlem och få nyhetsbrev:
http://www.e-patternscentral.com
(Den sista vita sommarväskan har jag bara hittat på...blev klar här nu under påskhelgen....)
/Veronicavirkar/bilder/v_ska11.jpg!
http://www.bloggportalen.se
!
Skrivet av Veronicavirkar, 2010-02-08 13:21
Taaack va roligt du fick inspiration! ;D Skicka gärna nån bild på din väska sen! Alltid lika roligt att se vad ni andra hittar på med! ;D
Mvh Veronica
Skrivet av Veronicavirkar, 2010-05-03 18:20
Ja det finns många fina väskor....."Man vill ju bara göra" när man ser allt fint som finns på nätet! :D
Lycka till med din väska!
Kram
Veronica
Skrivet av Veronicavirkar, 2010-10-22 10:56
Vilka härliga bilder! Får lust att springa till garnaffären i pyjamas :D
Sökte på virkad väska eftersom jag virkat en massa småblommor när jag lärt min dotter 7 år att virka. Funderade var jag mer skulle sy fast dem än på hennes mössor, och kom på tanken att virka väskor. Och det verkar ju vara en himla bra idé! Man blir glad bara av att se på bilderna :)
Skrivet av Christina, 2011-01-08 09:58
Hej! Ja visst blir man virksugen efter att ha sett alla väskorna! :) Finns så mycket fint ute på nätet och man får många ideer att göra en som ingen annan har...:)
Ha en fin kväll
Mvh Veronica
Skrivet av Veronicavirkar, 2011-01-08 18:25
Hej Noa! Tyvärr har jag inget mönster till den väskan utan jag virkade den på frihand och som vanligt skrev jag inte upp mönstret vilket jag borde börja göra hädanefter.
Hoppas du hittat ett fint mönster till din väska! :)
// Mvh Veronica
Skrivet av Veronicavirkar, 2011-11-06 13:08
Så fina väskor! Jag har precis börjat på en väska av mattrasor. Sökte på virkad väska för att se om det fanns någon bild. Vad många fina bilder! Jätteroligt att se! Det blir nog fler väskor för mig, efter den jag håller på med! Tack för inspirationen!
Skrivet av Anna, 2010-04-30 14:14