doorkeepers' bloggis
Är det vår i lufte n??
Tja, inte i vinden ialla fall! Hua mej så kalla vindar det drar över nejden men i lä är det riktigt skönt!!
Förra veckan kom Kellie och Hedvig hit och hälsade på. Dom har onekligen vuxit och här ett kort tagit i farten, inte många sekunder stilla!!
Dom har ju vuxit lite sen sist men ack så trevliga hundar och hussar o mattar är nöjda o glada, om än kommit på att det är påhittiga små varelser!
Denna helgen har varit en solig helg, kan man minst sagt säga! Tok Pontus står hos hovslagaren som sällskap till hans Olga ( Ardenner) samt att han får ordning på sina fötter som inte var i så bra skick och fick gå barfota för att läka ut. Men nu i veckan kommer han hem igen och hoppasan vad det gick fort igår när jag red honom under tiden vi skodde Sweetie! Den som påstår att en fjording är en seg o trög varelse är välkommen att ta en ridtur!!
Det var första gången jag red i gummiflispaddock och det gjorde nog att det blev extra mycket svikt!!
Idag så hade storebror lite ridvägsträning med lilla syster. 2 ggr stannade Sonette men inte Alice utan fortsatte ner i sanden. Men hon slog sej inte och lärde sej att man inte lutar sej så mycket framåt. Nu är ju Sonette en snäll shettis och inte stannar o bockar som dom kan göra men även här kan det gå lite fel ibland. Kallt var det i paddocken så jag gick ner med lite varm choklad i pausen.
Under promenaden så tyckte nog hundarna att det var lite vårkänslor, fulla i bus trots sitt tillstånd, som är mycket stönigt emellanåt!
Här går tre vårnjutare också!!
Lillegårns Sonette, Stenbergs Sweetheart och Maggie May!!
// Tina
Skrivet av doorkeepers, 2011-03-06 17:47
Hej!
Jag har hittat er kennel genom SASK, jag är mkt intresserad av valp nu i vår/sommar men kan inte maila er genom hemsidan och hittar inte något telefonnr eller annat sätt att kontakta er på?
Har förstått att ni finns på västkusten. Men var? =)
Var snäll och maila mig för vidare disskussion. (idisgirl_83@hotmail.com)
MVH
/Ida
Skrivet av Bla. Bruksintresserad, 2011-03-17 20:22
härligt med våååår!
Skrivet av tezze o makea, 2011-03-06 18:10