En bra gratis blogg
Lista bloggar Om Bloggis
Skapa konto Logga in
fakespear

Fakespears blogg

Bondkväll

Taggar: James Bond nyår

Ingen har väl missat årets nyårsfest med Bond-tema. Tack vare Bond-temat passade jag på att ordna en liten Bondkväll.

Bondkvällen började strax efter 14 idag då de första gästerna ko,. Då bjöds de på kaffe och Bond-kakor. Tyvärr är ju Bondkakor inte något för mig då de innehåller mandel. Sedan sågs första Bondfilmen, Åskbollen, innan de två övriga gästerna trillade in.

5 stycken i min soffa är precis vad som får plats. För det krävs dock lite hjärterum och det var på gränsen om det fanns så mycket bland gästerna. Därefter såg vi iaf Leva, låta dö med en matpaus i mitten. Som snack serverades Rostade Bondbönor. Positivt överraskade av dem blev jag, dyra, men jag hoppas de finns på nyårsfesten.

Efter middagen och avslutandet av Leva, låta dö så serverades det Bollinger Special Cuvée samt att det fanns möjlighet att göra sig en Dry Martini. Det är inte riktigt nåt jag gillat, men jag provade iaf denna gång. Den sista filmen vi såg för ikväll var Ur dödlig synvinkel.

Den bästa av filmerna tyckte nog jag var Åskbollen. Sean är lite vassare än Roger, men båda är riktigt bra players. Har två filmer kvar jag vill se, Dr No och Agent 007 ser rött av den Blu-ray samling jag har.

En trevlig kväll hur som helst, fast diskberget står gigantiskt i köket ikväll igen.

Har dock kommit på ett problem för den storslagna nobelfesten 10/12. Den krockar med två saker, min onsdagsmiddag och min support. Jag vet inte alls hur jag ska lösa det. Planen är att försöka bjuda in sig hos någon som kan erbjuda Internet ifall nåt TV-bolag behöver mina tjänster. Då blir det nästan onsdagsmiddag och jag klarar av att ha support och få mat.

Den 10/12 var för övrigt mitt planerade leveransdatum, men jag väntade till nästa flaggdag.

Skrivet av fakespear, 2008-11-22 23:28

Kommentera:

Signatur:
Skriv här: